Digitalizace archivu triatlonu - 40 let historie
Unikátní digitální archiv prvopočátků triatlonu, dnes rozšířeného sportu po celém světě. Digitální archiv desetitisíců dokumentů bude veřejnosti otevřeně přístupný na webové stránce. Většina dokumentů nikdy nebyla vystavena nebo zveřejněna. 600 kg materiálu digitalizovaných od společnosti EXON.
Look at article in english version.
Historie archivu
Psal se rok 1980 a bylo to právě Československo, které stálo u zrodu triatlonu. Archiv zveřejní všechna mezinárodní a domácí jednání, jak založení evropské triatlonové unie (ETU), tak světové federace triatlonu (ITU) od roku 1980. Přináší unikátní sbírky, fotografie a dopisy o historii tzv. „železného muže.“
Příběh pana Vítovce
Václav Vítovec je otcem triatlonu v České republice. Je málo celosvětových sportovních odvětví u jejichž zrodu stálo Československo. Československo stálo u kolébky organizační expanze triatlonu v Evropě a ve světe. Pan Vítovec v Plzni odstartoval legendárního Železného muže, inicioval založení Evropské triatlonové unie a podílel se na vzniku té světové. Václav Vítovec je sběratelem unikátních historických dokumentů a dopisů. Pojí ho osobní vztahy s lidmi, kteří byli na prvopočátku triatlonu. V prvních 12 (1980-1992) letech byl účasten u všech jednání. Přispěl k tomu, aby se triatlon stal olympijskou disciplínou s premiérou v roce 2000 v Sydney. Nyní v Plzni buduje triatlonové muzeum a digitální archiv historie triatlonu.
Co vše je součástí digitalizace 600 kg historických dokumentů?
Soubor ve formátu TIFF v originální kvalitě (163 MB) můžete stáhnout.
Soubor ve formátu TIFF v originální kvalitě (24 MB) můžete stáhnout.
Soubor ve formátu TIFF v originální kvalitě (59,5 MB) můžete stáhnout.
Soubor ve formátu TIFF v originální kvalitě (12,7 MB) můžete stáhnout.
Ukázka digitalizace archivu triatlonu
Plakát z roku 1986 ve formátu TIFF v originální kvalitě (249 MB) si můžete stáhnout.
Chcete digitalizovat i váš archiv?
Rádi vaše knihy, kroniky, plakáty, výkresy, aktuální či historické předlohy digitalizujeme. Pro delší zprávy a přílohy můžete využít email: .
Digitalizace na knižních skenerech i2S
Skenování probíhalo na planetárních skenerech i2S CopiBook formátu A2 a A1 a velkoformátovém skeneru i2S SupraScan, které jsou určeny k digitalizaci kulturního dědictví s maximální šetrností k historickým předlohám. Skenery zajišťují zachování původní kvality originálních podkladů, které jsou digitálně archivovány pro budoucí generace.