Novinkou na trhu archivních skenerů jsou skenery od německé společnosti Walter Nagel, které jsou vyvinuty speciálně pro účely digitalizace archivních materiálů. Výhodou je jednoduchost, efektivní využití software a cenová dostupnost. Skenery jsou nabízeny buď samostatně (dokumentový skener a planetární skener) nebo jako kombinace obou zařízení, tzv. "hybridní skenovací stanice", která představuje spojení dvou skenerů při využití jednoho software. Více níže.
Dokumentový skener SensiSpeed
Unikátní dokumentový skener s podavače vyvinutý pro historickou digitalizaci na rychlé a zároveň šetrné skenování jemných materiálů. Skener umožňuje volbu rychlosti skenování od 210 do 20 ppm (listů za minutu). Lze nastavit také režim ručního skenování, kdy jsou jednotlivé listy do skeneru podávány samostantě. Pohyb listů papírů uvnitř skeneru je konstruován pomocí pásků. Pásky jsou velice šetrné a je možné s ním bezpečně naskenovat i natržený kus papíru či tenký uhlíkový papír. Aby nedošlo k namáhání dokumentů, úhel ohybu listů není větší než 45°. Více ve videu níže.
Rozlišení skeneru je 200 až 600 DPI. Dokumenty vkládané do skeneru jsou omezeny pouze maximální šířkou, která je 317,5 mm. Skener digitalizuje pouze volné listy. Pro potřeby planetárního skenování je možné kombinovat s archivním skenerem SensiShot.
Archivní skener SensiShot
SensiShot je archivní skener, který je určen především na velmi křehké, svázané nebo vysoké materiály. Umožňuje skenování sklíček, negativů, tvrdých pohlednic či mincí. SensiShot provádí velmi kvalitní digitalizaci bezkontaktní metodou skenování. Při skenování formátu A2 je kvalita skenování mezi 300 a 600 DPI, ovšem toto rozlišení lze ještě navýšit až na 6 000 DPI, jelikož má tento skener nastavitelnou výšku skenovací hlavy. Čím níže je skenovací hlava položena, tím docílíme většího rozlišení výsledného skenu. SensiShot je také ideální na skenování makrosnímků.
Díky LED osvětlení má výsledný sken vysoce kvalitní barevné rozlišení. SensiShot je nabízen ve 3 variantách maximálního formátu předlohy: 82x56cm, 94x66cm a 140x90cm).
Hybridní skenovací stanice
Hybridní skenovací stanice umožňuje spojení dvou skenerů do jedné stanice pomocí jednoho softwaru. Tímto způsobem je možné propojit dva libovolné skenery (archivní, knižní, skenery s podavačem atd.). Je možné zkombinovat 2 knižní skenery, 2 archivní skenery, 2 dokumentové skenery s podavačem, ale také je možné je zkombinovat jako například 1 knižní a 1 dokumentový skener s podavačem. Hybridní skenovací stanice, lze sestavit z mnoha druhů skenerů, jedná se především o myšlenku spojení více skenerů do jednoho společného softwaru. Tato stanice je výhodná zejména při kombinaci odlišných druhů skenerů. Hybridní skenovací stanice jako balíček obsahuje dokumentový skener s podavačem SensiSpeed a archivní skener SensiShot.
Jediný software umožňuje skenování na obou skenerech do jednoho dokumentu a dodržet přitom dané pořadí. Jednotlivé skenery je možné přepnout kliknutím na dotykové obrazovce, myší či klávesnicí. V softwaru je možné skeny přejmenovat či rozdělit do sekcí. Skeny je možné exportovat buď společně nebo také zvlášť. Je rovněž možné exportovat jednotlivé sekce dokumentu.
Na videu níže je možné pozorovat funcionality skenerů v praxi.
S myšlenkou vytvořit tuto hybridní skenovací stanici přišla společnost Walter Nagel GmbH & Co. KG, která se již 40 let zabývá digitalizací. Společnost má mnoho zkušeností s prodejem skenerů a díky podnětů od zákazníků přišla s touto inovativní myšlenkou.