Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2024
Konference, kterou pořádá Národní knihovna ČR, se zaměří na nejnovější trendy a inovace v digitalizaci, správě dat a aplikaci moderních technologií v paměťových institucích. Program nabízí příležitost setkání odborníků z oblasti knihovnictví, muzejnictví a archivnictví, kteří se podělí o své zkušenosti s využíváním nástrojů umělé inteligence, digitalizačních metod a nových technologií pro zpracování, uchování a zpřístupňování kulturního dědictví. Na konferenci vystoupí experti z významných českých a zahraničních institucí, kteří představí aktuální projekty a pokroky v oboru, s cílem inspirovat a propojovat další profesionály k dalšímu rozvoji v oblasti digitálních inovací..
Konference nabídne bohatý program plný přednášek a diskusí. První den konference, 27. listopadu, se v dopoledních blocích účastníci dozvědí o inspiracích z konference Wikimania 2024, využití platformy Wikibase pro správu autoritních záznamů a práci s digitálním obrazovým materiálem, konkrétně na příkladu fotografií z Labradoru. Pozornost bude věnována také historií digitalizace obrazových a zvukových záznamů a novým strategiím digitalizace Národní knihovny ČR. Dopolední program uzavře blok zaměřený na archivní autoritní záznamy, pokrok v transkripci historických dokumentů a nové možnosti zpracování tištěných i ručně psaných pramenů za pomoci umělé inteligence.
Odpolední program 27. listopadu se bude věnovat využití umělé inteligence a moderních technologií v knihovnách a muzeích. Účastníci si vyslechnou přednášky o tom, jak AI pomáhá zpřístupňovat obsah pro zdravotně znevýhodněné, automaticky obohacuje obsah Manuscriptoria, či doporučuje knihy na základě velkých jazykových modelů. Další blok bude zaměřen na praktické využití AI ve vzdělávacích programech a představí i inovativní přístupy k digitalizaci kulturního dědictví. Odpolední program završí přednášky o chytrém vyhledávání ve starých novinách, analýze metadat v knihovních systémech a využití pokročilých digitálních nástrojů, jako je LUMA NeRF či Polycam, pro digitalizaci a prezentaci sbírek.
Druhý den konference, 28. listopadu, se zaměří na specifické projekty českých paměťových institucí. Dopolední blok otevře představení Česká literární bibliografie 2024 a pokračovat bude diskusemi o katalogizaci a moderních přístupech k bibliografickým databázím, digitalizaci biografických záznamů a budoucnosti knihovnických systémů. Dopolední program doplní přednáška o novinkách na poli knižních a velkoformátových skenerů i2S.
Odpoledne nabídne zajímavé přednášky zaměřené na digitalizaci historických sbírek a zpřístupnění Baťovy knihovny ve Zlíně v digitálním režimu DNNT, což rozšíří přístup veřejnosti k důležitým archivním fondům. Konferenci uzavřou příspěvky na téma digitalizace a dokumentace kulturního dědictví, včetně unikátních projektů, jako je digitální zpracování historických učebnic nebo dokumentace a výzkum knižních ilustrací.