Skenováním digitalizace nekončí
Pro časopis IT systems jsme v rámci PR připravili článek na téma: "Skenováním digitalizace nekončí." Pojmy digitalizace a skenování se často nerozlišují a považují se za totožné termíny. Ve skutečnosti je ale skenování pouze prvním krokem k dalšímu zpracování dokumentu. I když se tedy často hovoří o digitalizaci dokumentů, smyslem není pouze dokumenty digitalizovat (nafotit/naskenovat), ale připravit je tak, aby s nimi bylo možné následně pracovat v systému DMS.
Celý článek je k dispozici na webu IT Systems.
Skenování je první fáze digitalizace
Digitalizace je komplexní proces zpracování dokumentů od naskenování fyzického dokumentu, přes vytěžení, pojmenování, opatření metadaty až po export do DMS. Posláním digitalizace je provést maximum operací před vložením naskenovaných dokumentů do systému DMS nebo elektronického archivu. V článku jsme se věnovali:
- Jak celý proces digitalizace probíhá a její různorodost.
- Rozdíl digitalizace z pohledu typu dokumentu: firemní dokumenty, velkoformátové a specifikace v případě digitalizace knih.
- Jak probíhá příprava na skenování: převzetí fyzických dokumentů, roztřídění, rozčlenění na typy dokumentu a formátu. Rozešití a odstranění sponek. Využití automatické separace pomocí např. čárových a QR kódů.
- Pojmenování dokumentů z hlediska budoucí manipulace s digitálním dokumentem.
- Jak se vytváří metadata, proč je nepodceňovat a k čemu slouží v DMS systému.
- K čemu slouží OCR vrstva a proč je důležité ji nepodceňovat, např. z pohledu následného fulltextového vyhledávání?
- Jak pracovat s papírovými fakturami v moderních technologiích. Jak fungují vytěžovací nástroje.
- Jak se následně pracuje s dokumenty v DMS systému? Pokud je první fáze digitalizace využita na maximum, můžeme s dokumenty pracovat tak, jako kdyby vznikly v elektronické podobě přímo v DMS systému. V článku jsme vybrali zásadní funkce pro naskenované dokumenty: vyhledávání, provázanost, workflow a nástroje spolupráce.
- Porovnali jsme možnosti, zda skenovat vlastními silami nebo outsourcovat. U větších objemů je určitě vhodné outsourcovat. Pro a proti naleznete v článku.
Elektronizace pomalu nahrazuje fyzické papíry. S takřka exponenciálním nárůstem datových schránek (více jak 1,4 milionu) a příchodem bankovní identity bude tento trend rozhodně pokračovat. Nicméně s fyzickými dokumenty se setkáváme dnes a denně a je vhodné s nimi efektivně pracovat. A jak digitalizujete dokumenty u vás?
Článek pro IT Systems,autor článku: Petr Polanský ve spolupráci s kolegy, vydání 3/2022.
Mohlo by se vás také zajímat
Jak vybrat firmu pro digitalizaci historických dokumentů?
Připravili jsme si pro Vás rady, které Vám mohou při výběru vhodné firmy pro digitalizaci Vašich historických materiálů.
Výhody digitální archivace
Archivace je zásadní pro informační management a poskytuje společnosti lepší kontrolu nad informacemi. Proč je důležitá a jaké jsou výhody?
Jak probíhá digitalizace?
Proces digitalizace jsme rozdělili do 7 kroků, kterými si zákazník zpravidla projde. Které to jsou?
Více článků od společnosti EXON